Kuchnia japońska
W Japonii jedzenie oraz jego przygotowanie jest niemal rytuałem, dużą wagę przywiązuję się do wyglądu i często barwne oraz znakomicie skomponowane potrawy wyglądają jak małe dzieła sztuki. Dania w smaku są delikatne, często zbyt delikatne dla europejskiego podniebienia – to co dla Japończyka pełne jest smaku, nam wydaje się mdłe.
Dla kuchni japońskiej charakterystyczne jest użycie ryb (jedzonych także na surowo) oraz rozmaitych owoców morza. Mówi się, że Japończycy zjedzą wszystko, co pływa, oprócz łodzi podwodnej. Ważną część japońskiej diety oraz istotny składnik potraw stanowią warzywa, w tym tak osobliwe jak fuki, a także grzyby shiitake oraz morskie wodorosty i glony, z których powstaje będący podstawą wielu zup bulion dashi.
Bez noża i widelca
Japończycy jedzą pałeczkami, które podawane w ogromnej większości japońskich restauracji zrobione są z surowego drewna. Jedynie w wyjątkowo drogich i eleganckich miejscach podaje się
pałeczki wycięte ze świeżego bambusa. Wersje wielokrotnego użytku stosowane są niemal wyłącznie w domu i wtedy każdy członek rodziny ma własną parę. Nakrywając do stołu, po lewej stronie stawiają miseczkę z ryżem, po prawej - z zupą. Pałeczki leżą równolegle przed nimi. Zupę pije się prosto z miseczki, do innych talerzy sięga się pałeczkami.
Typowy posiłek
Współcześnie Japończycy spożywają, podobnie jak Europejczycy, trzy posiłki dziennie. Zwykle w ich skład wchodzi zestaw potraw nazywany ichiju-sansai (ryż i trzy przekąski). Składa się on z pięciu elementów. Są to: miska ryżu, miska zupy (stanowią one elementy obowiązkowe) oraz trzy potrawy, z których każda została wybrana z innej grupy dań (np. potrawy podawane na surowo, dania smażone lub dania grillowane).
Sushi
Chyba najbardziej znany przysmak japoński, który doskonale przyjął się na zachodzie. Jej podstawą jest ryż z dodatkiem octu ryżowego oraz różnorodne dodatki - surowa ryba, wodorosty nori i warzywa.
Do sushi podaje się sos sojowy do maczania, zielony japoński chrzan wasabi o intensywnym smaku oraz marynowany imbir, który spożywa się pomiędzy różnymi rodzajami potrawy dla oczyszczenia kubków smakowych.
Najbardziej znane rodzaje sushi to nigiri-zushi (kawałek ryby ułożony na kulce z ryżu) i maki-zushi (ryż i dodatki zawinięte w wodorosty nori, tak aby tworzyły rolkę, a następnie pokrojone na mniejsze kawałki).
Fugu
Jeden z kulinarnych rarytasów Japonii, z pośród innych wyróżnia się tym, że jej spożycie może zakończyć się śmiercią, ponieważ niektóre jej organy wewnętrzne są 1200 razy bardziej toksyczne niż cyjanek. Przyrządzanie jej jest ściśle kontrolowane przez prawo i tylko szefowie ze specjalną licencją, po wieloletnich szkoleniach, mogą ją przygotowywać.